Jak připravit pod zahradní chatku vhodné základy?

Jak připravit základovou desku pod zahradní domek?

 

Ať už se jedná o malou zahradní chatku, domek na nářadí, víkendovou chatku nebo velkou dřevostavbu, je důležité připravit před montáží vhodnou základovou plochu, na které bude chatka postavena.Podkladová plocha by měla být kvalitně provedená, rovná, vyvýšená cca 5-10 cm nad okolním terénem. Velikost základové desky by měla být stejná jako vnější půdorysné rozměry chaty (bez přesahů stěn, doporučení výrobce).

 

Umístění stavby volte vždy takové abyste okolo mohli projít a provádět případné opravy, nátěry, údržbu zeleně kolem chatky atd.

 

Berte na vědomí, že pokud podklad - základ pod chatou ošidíte, nebude Vám chatka patřičně dlouho sloužit a nelze na ní u výrobce uplatňovat případnou reklamaci. V případě, že si nebudete vědět rady jak správně základy připravit, obraťte se prosím na specializovanou firmu v  oboru.

 

Jakou základovou plochu tedy zvolit? Možností je více:

 

Betonová deska

Nejvhodnějším základem pro stavbu (zejména srubové chaty větších rozměrů, víkenodové chaty, rekreační chaty, patrové chaty) betonová deska s vnitřní ocelovou výztuhou uložená na štěrkovém podkladu se základovou spárou v nezámrazné hloubce. Výška desky 10-25 cm (podle velikosti stavby a předpokládaného zatížení. Betonovou desku je nutné opatřit  před montáží chaty vhodnou hydroizoací. Základová deska musí být rovná, nad úrovní terénu. Pro vybudování základu je vhodné oslovit specializovanou firmu.

 

Zámková dlažba, betonové dlaždice

Pro menší chatky a nářaďové domky je možné použít jako základ zámkovou dlažbu, případně rovnou plochu vytvořenou z betonových dlaždic. I pod tímto povrchem musí být rovný zhutnělý štěrk, obvodové pasy musí být založeny v nezámrzné houbce. Pro kotvení chatky musí být v dlažbě připraveny betonové kotvící body. Pro vybudování základu je vhodné oslovit specializovanou firmu.

 

Samonosný podlahový rám a zemní vruty

Velmi dobrou alternativou je podklad vytvořený pomocí samonosného základového roštu zakotveného do země pomocí zemních vrutů. Výhodou tohoto řešení je rychlá montáž, základy lze okamžitě zatížit – odpadá technologická přestávka při betonáži. Žádné kopání a odvoz vykopané hlíny. Vruty jsou testovány na tlakovou, tahovou i boční zátěž. Vruty lze výškově nastavit a tak kompenzovat nerovnost terénu.Tato stavba lze také kdykoli odstranit nebo přemístit jinam, takže je šetrná k přírodě. Pod chatkou může proudit vzduch a tak zespodu nevlhne. Samonosný rám lze rovněž tepelně izolovat. Nevýhodou pak může být, že je nelze použít kdekoli – terén musí být dobře rostlý, podloží musí být stabilní a dobře prostupné min. do hloubky 60 cm. Ze strany zákazníka je nezbytný průzkum terénu. Základy pomocí standartních zemních vrutů jsou vhodné pouze pro menší a lehké chatky. 

 

Samonosný podlahový rám a betonové patky/pilíře

Pokud je terén k instalaci zemních vrutů nevhodný a Vám se přesto nechce betonovat celou desku, lze namísto vrutů vybudovat pouze jednotlivé patky. Samonosný rám se pak na tyto patky ukotví.

 

Bližší informace ke zhotovení základů Vám rádi zašleme spolu s nabídkou na Vámi vybranou dřevostavbu.

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace