Jak připravit základovou desku?

Jak připravit základovou desku pod zahradní domek?

Ať už se jedná o malou zahradní chatku, domek na nářadí, víkendovou chatku nebo velkou dřevostavbu, je důležité připravit před montáží vhodnou základovou plochu, na které bude chatka postavena.Podkladová plocha by měla být kvalitně provedená, rovná, vyvýšená cca 5-15 cm nad okolním terénem. Velikost základové desky by měla být stejná jako vnější půdorysné rozměry chaty (bez přesahů stěn, doporučení výrobce).

Umístění stavby volte vždy takové abyste okolo mohli projít a provádět případné opravy, nátěry, údržbu zeleně kolem chatky atd.

Berte na vědomí, že pokud podklad - základ pod chatou ošidíte, nebude Vám chatka patřičně dlouho sloužit a nelze na ní u výrobce uplatňovat případnou reklamaci. V případě, že si nebudete vědět rady jak správně základy připravit, obraťte se prosím na specializovanou firmu v  oboru.

Jakou základovou plochu tedy zvolit? Možností je více:

Betonová deska

Nejvhodnějším základem pro stavbu (zejména chaty větších rozměrů, víkenodové chaty, rekreační chaty, patrové chaty) betonová deska s vnitřní ocelovou výztuhou uložená na štěrkovém podkladu se základovou spárou v nezámrazné hloubce. Výška desky 10-25 cm (podle velikosti stavby a předpokládaného zatížení. Betonovou desku je nutné opatřit  před montáží chaty vhodnou hydroizoací. Základová deska musí být rovná, nad úrovní terénu. Tato alternativa je však náročnější na přípravu i cenu. Navíc je to stavba s trvalým zásahem do terénu bez následné možnosti změny lokality.

 

Zámková dlažba, betonové dlaždice

Pro menší chatky a nářaďové domky je možné použít jako základ zámkovou dlažbu, případně rovnou plochu vytvořenou z betonových dlaždic. I pod tímto povrchem musí být rovný zhutnělý štěrk. Příprava je jednodušší než u betovové desky, nedostatkem ovšem je, že do takovéhoto podkladu se nedá chatka pevně ukotvit. Pro vybudování základu je vhodné oslovit specializovanou firmu.

 

Samonosný podlahový rám a zemní vruty

Velmi dobrou alternativou je podklad vytvořený pomocí samonosného základového roštu zakotveného do země pomocí zemních vrutů. Výhodou tohoto řešení je rychlá montáž, základy lze okamžitě zatížit – odpadá technologická přestávka při betonáži. Žádné kopání a odvoz vykopané hlíny. Vruty jsou testovány na tlakovou, tahovou i boční zátěž. Vruty lze výškově nastavit a tak kompenzovat nerovnost terénu.Tato stavba lze také kdykoli odstranit nebo přemístit jinam, takže je šetrná k přírodě. Pod chatkou může proudit vzduch a tak zespodu nevlhne. Samonosný rám lze rovněž tepelně izolovat. Nevýhodou pak může být, že je nelze použít kdekoli – terén musí být dobře rostlý, podloží musí být stabilní a dobře prostupné min. do hloubky 60 cm. Ze strany zákazníka je nezbytný průzkum terénu.

Není nutné oslovovat specializovanou firmu, montáž samonosného rámu a zemních vrutů provedeme komplet, společně s vybranou chatkou.

montáž na zemní vruty

Samonosný podlahový rám a betonové patky/pilíře

Pokud je terén k instalaci zemních vrutů nevhodný a Vám se přesto nechce betonovat celou desku, lze namísto vrutů vybudovat pouze jednotlivé patky. Samonosný rám se pak na tyto patky ukotví.

Bližší informace ke zhotovení základů Vám rádi zašleme spolu s nabídkou na Vámi vybranou dřevostavbu.

 

Jak připravit základovou desku? Zesílený samonosný rám a zemní vruty

Zesílený samonosný rám a zemní vruty

Jak připravit základovou desku? Zesílený samonosný rám a zemní vruty

Zesílený samonosný rám a zemní vruty

Jak připravit základovou desku? Zesílený samonosný rám a zemní vruty

Zesílený samonosný rám a zemní vruty

Jak připravit základovou desku? Zesílený  rám na betonových patkách

Zesílený rám na betonových patkách

Jak připravit základovou desku? Chata na zemních vrutech + výškové vyrovnání

Chata na zemních vrutech + výškové vyrovnání

Jak připravit základovou desku? Chata na betonové desce

Chata na betonové desce

Váš dotaz

Vaše jméno, příjmení, firma:*
Váš email:*
Váš telefon:*
Váš dotaz:*
opiště kód:* antispam
     Více informací
Copyright © www.svet-chatek.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.svet-chatek.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace